Częste pytania

Miks mastering nagrań – jak przygotować pliki?


 mastering Miks:

1. Wyeksportuj wszystkie ślady z programu DAW (Ableton, Reason, Logic itp). Pamiętaj aby ścieżki o podobnej charakterystyce zostały zgrupowane.

2. Każdy z wyeksportowanych śladów powinien być tej samej długości w formacie WAV.

3. Umieść wszystkie ścieżki w jednym folderze, a następnie spakuj go (rar lub zip).

4. Spakowany plik umieść na serwerze korzystając z www.wetransfer.com

5. Skopiuj link i prześlij na nasz adres mailowy:  miniature.records@gmail.com

6. Jeśli posiadasz konkretny przykład (utwór referencyjny)  – zamieść link w mailu.


 mastering Mastering:

1. Wyeksportuj utwór z DAW (Ableton, Reason, Logic itp).

2. Pamiętaj aby na głównym kanale nie było żadnego dodatkowego efektu (kompresora, limitera, itp).

3. Wyjściowy utwór nie powinien być głośniejszy niż – 2bd.

4. Plik umieść na serwerze korzystając z www.wetransfer.com

5. Skopiuj link i prześlij na nasz adres mailowy:  miniature.records@gmail.com

6. Jeśli posiadasz konkretny przykład (utwór referencyjny) do którego ma być zbliżony – zamieść link w mailu.Mastering Mastering

Mimo iż w obecnych czasach mnóstwo muzyki powstaje w domowych studiach  nagrań (dostępność oprogramowania) profesjonalny mix oraz mastering nadal jest bardzo ważnym elementem każdej produkcji. Dysponując nawet zaawansowanymi pluginami audio, bez odpowiedniego systemu odsłuchowego oraz analogowych przetworników nie osiągniesz  parametrów, które gwarantuje profesjonalny mastering. Nawet najlepszy utwór będzie  brzmiał płasko, wokal monotonnie a dynamika jednostajnie. Dlatego też profesjonalny mastering jest gwarancją doskonałego brzmienia, które gwarantuje przejrzystość oraz dynamikę na różnych systemach odsłuchowych (w klubie, domowych systemach audio, przenośnych odtwarzaczach). Mastering jest również niezbędnym elementem przygotowania utworów do tłoczenia na płycie winylowej.


Mastering Mix

W teorii miks jest procesem obróbki śladów prowadzący do połączenia nagrania wielośladowego w jeden, stereofoniczny plik. Praktyka wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Obejmuje parametryzacje poszczególnych śladów (w zależności czy jest to beat, bass, instrument analogowy, wokal itd.). Należy w odpowiedni sposób zastosować equalizację, kompresje, dodanie odpowiednich przestrzeni pogłosów itp. Następnie należy w odpowiedni sposób scalić ze sobą  ślady, tak aby poszczególne parametry były do siebie dopasowane, panoramy zapewniały przestrzeń, nie tracąc przy tym dynamiki oraz brzmienia utworu.  Do tej pory wykonywaliśmy miks utworów wielu gatunków muzycznych: muzyki klubowej, new beats, hip-hop, czy zespołów muzycznych. Dzięki skorzystaniu z naszych usług masz gwarancję, że poszczególne elementy Twoich utworów będą odpowiednio ze sobą połączone, zachowując niezbędny balans.


Mastering Mix wokalu

Tak samo, jak każdy inny instrument czy ślad tworzący miks, wokal musi przede wszystkim sprawiać wrażenie, że jest integralną i nierozłączną częścią miksu. Dlatego też niezmiernie istotne jest, aby nadać ścieżkom wokalnym odpowiednią barwę, brzenie, czy też panoramę. W wielu gatunkach muzycznych np. hip-hop, czy pop miks wokalu stanowi fundament udanego utworu. Inaczej muszą brzmieć refreny, chórki, czy tzw. dogrywki.  Z nami będziesz miał pewność, że ścieżka wokalna nie będzie odstawać od tła muzycznego, i stworzy z nim spójną całość.


Mastering Autotune

Dysponujemy programami Autotune oraz Melodyne. W zależności od potrzeb możemy subtelnie dostroić wokale w Twoim utworze, lub też wyeksponować charakterystyczne brzmienie Autotune (np. jak w gatunku Trap). Przygotowujemy również inne efekty wokalne występujące w różnych stylistykach muzycznych.


Mastering Postprodukcja

Udźwiękowienie obrazu i postprodukcja dźwięku jest obszarem, którym zajmujemy się od początku naszej działalności. Do tej pory zrealizowaliśmy postprodukcję zarówno projektów o charakterze komercyjnym, jak i artystycznym. W pełnym zakresie wykonujemy m.in.: postprodukcję reklam TV, filmów korporacyjnych, montaż i udźwiękowienie trailerów filmowych, udźwiękowienie filmów fabularnych i dokumentalnych, udźwiękowienie prezentacji multimedialnych. 

Jakie gatunki muzyczne obejmuje nasza oferta miksu masteringu?

Z naszej perspektywy stylistyka utworu (np. hip-hop, muzyka klubowa, new beats, techno, jazz itp.) jest istotna, ale nie decydująca o doborze poszczególnych środków. Zasady inżynierii dźwięku są niezmienne, różnica polega na uwydatnieniu niektórych aspektów utworu. Tak np. w przypadku utworów hip-hopowych bazą jest odpowiednio dynamiczny beat oraz dobrze zmiksowany wokal. Dzięki temu utwór posiada specyficzne flow, instrumenty są prawidłowo zbalansowane, a zwrotki posiadają charakterystyczne rozłożenie wokali. Przed każdą realizacją, przygotowujemy zestaw utworów referencyjnych i na ich podstawie przygotowujemy daną realizację. Zabieg ten gwarantuje, że przygotowane nagrania utrzymane będą w charakterystycznej dla danego gatunku konwencji. Jeśli potrzebujesz alby w twoim utworze ścieżki wokalne  były charakterystyczne np. dla gatunku hip-hop lub rnb – przygotujemy je zgodnie z panującymi standardami.


Czy miks online lub mastering online różni się od tradycyjnego masteringu?

Nie! Jedyna różnica opiera się na sposobie komunikacji. Korzystamy z możliwości przesyłania plików online – jakość pozostaje identyczna. Pod żadnym pozorem nie kupujesz niczego w ciemno. Po nadesłaniu finalnego utworu nadal jesteśmy do Twojej dyspozycji – na tym etapie również uwzględniamy Twoje uwagi. Tak więc, zamawiając mastering online lub mix online otrzymujesz pełnowartościową usługę! Dodatkowo zakupując mastering lub mix online przez Allegro – masz wszelkie gwarancje związane z kupnem z pomocą powyższej platformy.


Jakie są najczęstsze błędy gdy miks mastering wykonany jest w domowych warunkach?

Po pierwsze, brak jest odpowiednich warunków akustycznych pozwalających na optymalne ustawienie parametrów utworów. Najczęstszym skutkiem jest, to że utwór odtworzony w innym środowisku brzmi po prostu niedobrze. Ginie bas, wokal jest płaski, a instrumenty nachodzą na siebie. Po drugie, producentom, czy muzykom często brak wiedzy z zakresu inżynierii dźwięku. Poszczególne instrumenty w miksie przepychają się pomiędzy sobą (w wyścigu głośności), zamiast znaleźć swoje miejsce w odpowiednim paśmie, panoramie i strukturze balansu do pozostałych ścieżek. Innym częstym błędem jest przekompresowanie utworu, przez co zatracona zostaje jego czytelność dynamika oraz brzmienie. Podsumowując można powołać się na analogiczne pytanie – czy można samemu uszyć sobie buty. Oczywiście – ale czy ma to sens?


Czy warto zlecić miks mastering nagrań pochodzący z materiału nagranego w domowym studio?

Oczywiście! Coraz częściej albumy powstałe w domowym zaciszu wyznaczają nowe trendy, lub są największymi hitami w klubach. Do przygotowania interesującego aranżu, wyboru ciekawych brzmień, czy zastosowaniu niekonwencjonalnych rozwiązań producenckich nie potrzeba profesjonalnego studia. Często wystarczy skorzystanie z instrumentów wirtualnych, lub też nagranie instrumentu na dobrej jakości mikrofonie. Dopiero profesjonalny miks  mastering pozwolą uzyskać maksimum brzmienia z kompozycji, dzięki któremu utwory mogą być bez kompleksów prezentowane w radiu, klubie, czy przesyłane do wytwórni.


Czy przed zamówieniem można otrzymać próbkę naszych realizacji?

Tak. Jeśli przed zamówieniem chciałbyś usłyszeć próbkę naszych możliwości – napisz do nas. Postaramy się przesłać fragment w stylistyce interesującego cię (lub zbliżonego) gatunku muzycznego. Dzięki temu będziesz mógł usłyszeć jakie są rezultaty naszej pracy.


Pod jaki system audio przygotowany jest miks mastering nagrań?

Zgodnie z zasadami miksu oraz masteringu realizacje przygotowujemy tak, aby twoje utwory brzmiały optymalnie na każdym systemie audio. Nie ważne, czy nagrania będą odtwarzane w klubie, laptopie, czy przenośnym odtwarzaczu – ich brzmienie zawsze będzie najlepsze względem danego urządzenia. Mastering nie oznacza przystosowanie specyfiki utworu tylko do profesjonalnego systemu audio – oznacza nadanie optymalnej, a zarazem poprawnej charakterystyki parametrów utworu.


Czy utworom wydawanym w formie cyfrowej (np. Bandcamp, Soundcloud) potrzebny jest miks mastering nagrań?

Tak – oczywiście. Jeśli Twoja muzyka ma docelowo zostać opublikowana w formie cyfrowej – utwory również powinny wcześniej zostać poprawnie zmiksowane oraz zmasteringowane. Ich jakość w formie cyfrowej jest równie ważna jak w przypadku audio CD, czy płyt winylowych. Zabieg ten pozwala uzyskać maksimum dynamiki oraz przejrzystości utworu, co z pewnością podniesie ich jakość u potencjalnych słuchaczy.


Dlaczego prowadzimy sprzedaż również za pośrednictwem Allegro.pl?

Allegro jest obecnie najbardziej popularnym portalem aukcyjnym w Polsce. Zdecydowaliśmy się na skorzystanie z tego kanału dystrybucji ponieważ, dzięki temu uzyskujesz potwierdzenie naszej rzetelności, w łatwy sposób dokonasz zapłaty oraz ocenisz naszą pracę.


Czy można osiągnąć brzmienie charakterystyczne dla innego przykładowego utworu?

Tak. Wysyłając do nas pliki możesz zamieścić w mailu również przykładowy utwór referencyjny. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie dokładnie brzmienie mamy nadać twojemu utworowi. Jeśli natomiast nie posiadasz takiego wyznacznika – nie ma problemu – przygotujemy całość wg. naszych wskazań..


Na czym polega miks mastering nagrań płyt winylowych?

Musisz tylko wcześniej uprzedzić nas o takiej potrzebie w mailu. Przygotowanie miksu oraz masteringu nagrań które docelowo znajdą się na płycie winylowej – różni się od standardowych projektów. Nie pobieramy z tego tytułu dodatkowych płatności – potrzebujemy tylko wcześniejszą informację.


Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top